Wszystko o 3D

Długopis 3D — nowa generacja druku 3D

głowa

W dzisiejszych czasach wydruk w technologii 3D stał się na tyle popularny i ogólnodostępny, że każdy, kto chciałby spróbować wykonania projektu modelu i samego wydruku może zrobić to w każdej chwili. Technologia 3D rozwija się niesamowicie dynamicznie u już na ten moment istnieje sześć bazowych oraz niezliczona ilość pobocznych metod wydruku trójwymiarowego, między innymi FDM, SLA, CJP, SLS, SLM, LOM oraz dodatkowe, takie jak DLP, PolyJet / MJP, DMP, DMLS oraz EBM. Wydruk 3D w ostatnich latach wszedł jednak na nowy, kompaktowy poziom i przetransportował się do długopisów.

Co to za długopis?

Długopis 3D to niewielki i kompaktowy długopis, który dzięki wykorzystaniu miniaturowej głowicy, zbiornika na filament i zaawansowanej technologii umożliwia nam wydrukowanie trójwymiarowego modelu, który sami sobie wymyślimy w dowolnym miejscu. Trójwymiarowy długopis wykorzystuje metodę wydruku nazywaną SLS, która polega na wprowadzeniu specjalistycznego toneru, nazywanego filamentem. Filament ten produkowany jest w postaci cienkiej żyłki z tworzywa sztucznego, która w procesie wydruku jest nagrzewana, transportowana przez głowicę i układana na kształt pożądanego modelu. W przypadku dużych drukarek 3D to oś X oraz Y odpowiedzialne są za prowadzenie głowicy tak, aby wytworzony został zaprogramowany kształt np. makieta domu. W długopisie 3D nie posiadamy takich osi i to nasza ręka nadaje kształtu drukowanemu obiektowi.

dom

Wady

Oczywiście długopisy 3D nie pozwolą nam na wydrukowanie ogromnego i skomplikowanego modelu, ze względu na brak podstawowych komponentów i niewielki kompaktowy rozmiar, jednakże jest to interesujący gadżet, który umożliwi nam wydrukowanie delikatnych modeli trójwymiarowych, zawierających dużą liczbę detali. Dzięki temu, że głowica jest niewielka, a my możemy wręcz „rysować” za pomocą filamentu w powietrzu, mamy możliwość stworzenia bardzo precyzyjnych szczegółów i dowolnego kształtowania preferowanego modelu.