Wszystko o 3D

Druk 3D w technologii SLS

oczy

SLS (Selective laser sintering, czyli selektywne spiekanie laserowe) jest bardzo podobne do SLM (Selective Laser Melting), czyli selektywnego topienia laserowego. Różnią się głównie budową techniczną oraz działaniem lasera na materiał.

Czym jest druk 3D w technologii SLS?

Metoda SLS używa lasera o wysokiej mocy (przykładowo CO2), by złączyć cząsteczki plastiku, metalu, ceramiki albo szkła w masę, która ma pożądany przez nas kształt. Laser selektywnie łączy proszek w przekroju z pliku 3D, przykładowo CAD. Po przeskanowaniu warstwy przekroju, warstwa bazowa jest obniżana o jedną grubość warstwy, po czym następuje ponowne rozprowadzenie proszku. Ponieważ końcowa gęstość części zależy od szczytowej mocy lasera, nie od jego długości, drukarki SLS zazwyczaj używają laserów pulsacyjnych. Drukarki również podgrzewają proszek do temperatury nieco poniżej temperatury topnienia, by ułatwić pracę laserowi.

3d

Atuty druku 3D SLS

Wielkim atutem druku SLS jest brak potrzeby stosowania podpór dla drukowanego materiału, gdyż proszek sam w sobie nią jest. Pozwala to na drukowanie skomplikowanych geometrycznie modeli oraz kątów do 45° z płaszczyzny poziomej bez większych trudności. Dodatkowo, można zastosować tzw. nesting, czyli efektywne rozmieszczanie produkowanych elementów.  Minusem tego procesu jest jednak brak możliwości produkcji w pełni zamkniętych elementów, ponieważ w zamkniętej przestrzeni znajdowałby się proszek.

Produkowane w ten sposób elementy posiadają wysoką wytrzymałość, sztywność, odporność chemiczną. Powierzchnię materiału można wykończyć na wiele sposobów, m.in. metalizacja czy emaliowanie piecowe. Metoda ta jest również bardzo efektywna czasowo.

Zastosowanie 

Jak wcześniej wspomniano, z użyciem SLS możemy łatwo wytworzyć skomplikowane elementy. Znalazła zastosowanie w produkcji prototypów, części o niskim nakładzie. Widać to głównie w przemyśle medycznym, aeronautycznym, wojskowym oraz elektronicznym. Ponieważ do drukarek 3D SLS potrzeba wielu drogich, niemałych elementów, bardzo rzadko stosuje się ją w warunkach domowych, choć po wygaśnięciu patentów, pojawiło się kilka projektów. Większość z nich jednak jest już niewspierana.