Wszystko o 3D

Drukarka 3D – co warto wiedzieć na temat tego urządzenia?

3d druk

Wiele jest dzisiaj teorii i głosów, które w tonie raczej utrzymanym w kierunku zachwytu, koncentrują się na zaletach związanych z drukarkami 3D. Ludzie naoglądają się różnych materiałów i od razu pragną też działać z trójwymiarowymi wydrukami. Trzeba przyznać, że ta tendencja bardzo dobrze wróży i prawdę powiedziawszy, takie rosnące dynamicznie zainteresowanie będzie z pewnością przekładało się na popularyzację technologii i rozwój jej kierunków na bardzo różnych płaszczyznach. Skupmy się dzisiaj na odpowiedzi na pytanie – czy faktycznie drukarka 3D może być uznana za maszynę, która przyda się każdemu? Sprawdźmy.

Na pierwszy ogień weźmy warunki przestrzenne. Urządzenie pod postacią drukarki 3D po pierwsze potrzebuje na swoją pracę sporo miejsca. Generalnie, w dobrym tonie jest zorganizowanie przestrzeni w taki sposób, by urządzenie drukujące miało swoje oddzielne pomieszczenie. No i teraz kwestia do rozważenia. Bo jeśli ktoś na przykład mieszka w kawalerce, w praktyce zrozumiałym jest to, że trudno będzie ten warunek spełnić. A dlaczego jest to takie ważne? Wynika to z faktu, że tryb pracy drukarki jest dosyć specyficzny. Pierwsza rzecz – praca tych urządzeń jest dosyć długa. Wynika to z faktu, że jest to proces, który wymaga precyzji i dokładności, w realizacji kolejnych warstw i elementów realizowanego projektu. Druga sprawa – praca drukarki powoduje też, że w pomieszczeniu, w którym działa, będzie wyższa temperatura. Jest więc nierealne, żeby normalnie korzystać z drukarki, tak jak korzysta się z różnego typu domowych sprzętów. W każdym razie, mając na uwadze też to, ze praca jest dosyć głośna, nasuwa się jedno. Warto rzeczywiście zadbać o pomieszczenie w którym taka drukarka mogłaby się znaleźć jako samodzielny przedmiot, w połączeniu z dedykowanym do pracy z drukarką komputerem.

Koszta dobrej drukarki 3D to też element, który może mocno zachwiać decyzją o zakupie, wyjaśnia Marek Miśniakiewicz. Mamy modele za kilka, ale mamy też takie, które kosztują kilkadziesiąt tysięcy. Przy czym te ostatnie są raczej wykorzystywane w profesjonalnych firmach, na przykład realizujących jakieś ekskluzywne przedmioty na specjalne zamówienie. Nawet najprostsze modele drukarek, choć będą tańsze, też jednak będą wiązały się z kosztami. Bo trzeba kupić materiały, bo trzeba zadbać o to, żeby komputer był odpowiednio mocny. Tu nie wystarczy najprostszy składak za kilkaset złotych. To musi być komputer z wydajnym procesorem, dobrym chłodzeniem i naprawdę mocną kartą graficzną na pokładzie. Dzięki temu, proces modelowania przebiega znacznie sprawniej i bardziej precyzyjnie. A to z kolei, w praktyce umożliwia tworzenie bardziej dokładnych prototypów i projektów. Warto pamiętać, że mamy do czynienia z bardzo rozwojową branżą, która naprawdę będzie wyznaczała mocno kierunki w wielu obszarach rynku. Warto obserwować i szukać trendów, jeśli ktoś chce się tym zająć na poważnie, rynek da nam naprawdę gigantyczne pole do popisu, a to właściwie dopiero początek.