Wszystko o 3D

Ile kosztuje drukarka 3D?

Drukarka 3D to urządzenie, które w ostatnim czasie cieszy się niemałym powodzeniem, choć trzeba zaznaczyć, że nie wszystkich stać na jej zakup. Czy faktycznie jest taka droga? To zdaniem specjalistów bardzo funkcjonalne urządzenie. Można wobec tego domyślać się, że do tanich nie należy. Stosuje się ją głównie w przedsiębiorstwach, które nastawiają się na produkcję. Jednak tak naprawdę używać jej mogą wszyscy, nawet ci, którzy chcą drukować przedmioty do własnego użytku. Czy im to się opłaci? To już druga sprawa. Ile wobec tego kosztuje drukarka 3D?

Kiedy mowa o cenach drukarek 3D niektórzy od razu są przekonani o tym, że kosztują bardzo dużo i ich na to nie stać. Ale czy to prawda? Prostą drukarkę można kupić za kwotę około 1700 zł. Cena wydaje się bardzo przystępna. Nieco droższe kosztują 2000 zł. To też nie jest jakoś szczególnie wysoki koszt. Tylko – czy taka drukarka nadaje się do profesjonalnego druku? Ci, którzy mieli okazje już testować urządzenia z niższej półki, są zdania, że niestety nie jest to dobry wybór. Nadaje się wyłącznie dla osób, które chcą sprawić sobie przyjemność zabawką, bo na pewno nie profesjonalnym urządzeniem, które można wykorzystywać na szeroka skalę w masowej produkcji.

Droższe drukarki 3D to koszt około 5000 zł, mówi nam w rozmowie Marek Miśniakiewicz z 3D-UP. Wydaje się, że te modele są już bardziej zbliżone do profesjonalnych urządzeń i można je stosować w wielu czynnościach. Tymczasem i w tym przypadku sprawa ma się nieco inaczej. W każdym razie nawet 5000 zł to nie jest dużo i trudno tu mówić o wyspecjalizowanym urządzeniu. Ile w takim razie powinna kosztować ta profesjonalna?

Porządne drukarki 3D kosztują od 13 000 zł. Za niektóre, a przynajmniej za te z wyższej półki trzeba zapłacić 80 000 zł, a nawet więcej. To jest już naprawdę duży koszt i faktycznie nie wszystkich stać na taki wydatek. Jednak taką drukarkę można już spokojnie wykorzystywać w dużych przedsiębiorstwach w zakresie produkcji masowych ilości konkretnych przedmiotów czy półproduktów, zależnie od tego, kto i na co ma zapotrzebowanie.

Ogólnie rzecz ujmując, drukarki 3D są bardzo kosztownymi urządzeniami. Jeżeli kogoś nie stać na ich zakup, nie powinien decydować się na wybór najtańszej opcji, bo to mu się na pewno nie opłaci. Niektórzy właśnie marząc o drukarce 3D, kupują najtańszy model, bo przecież też tego rodzaju drukarką się nazywa, więc pewnie będzie służył w tym samym zakresie, co droższe urządzenia. Tymczasem sprawa ma się zupełnie inaczej i niestety takie tanie urządzenia mogą służyć tylko do amatorskich zabaw. Inaczej nie można tego nazwać. Profesjonalna drukarka 3D ma funkcje, dzięki którym rzeczywiście można tworzyć coś, na czym da się zarabiać. Jednak inwestycja jest to faktycznie kosztowna. Dlatego nie wszystkich na to stać, a ci, którzy są pewni powodzenia nowego biznesu decydują się na kredyty. Tylko w ten sposób mają szansę nabyć ten sprzęt. Z drugiej strony, gdyby tak każdy miał szansę na zakup drukarki drukującej w technologii 3D urządzenie to nie byłoby już tak ciekawe i atrakcyjne.