Wszystko o 3D

Jak przystąpić do montażu drukarki 3D?

trąba

Montaż urządzenia drukującego wydruki trójwymiarowe może sprawić duży problem zarówno początkującym, jak i doświadczonym wielbicielom modeli 3D, dlatego tak ważne jest, aby przed przystąpieniem do prac montażowych odpowiednio przygotować się i sprawdzić, w jaki sposób zamontować nasz model drukarki 3D. Niestety nie istnieje jeden uniwersalny przepis na to, aby przystąpić do procesu montażowego urządzenia drukującego w 3D, jednakże każdy model drukarki posiada wiele elementów wspólnych ze sobą. Jeśli i ty zastanawiasz się, jak rozpocząć montaż drukarki 3D, ten poradnik jest właśnie dla ciebie.

Jak zamontować element drukarki?

Pierwszym krokiem w przypadku montażu drukarki 3D jest zamontowanie jej podstawy. Wiele podstaw składa się z wszelkiego rodzaju prętów gwintowanych, nakrętek oraz drukowanych nóg. Warto pamiętać o tym, że poprawny montaż podstawy jest niezwykle ważny dla jakości wydruku naszych przyszłych modeli. Każda podstawa wykorzystywana jest do późniejszej kalibracji osi drukarki, a jeśli zostanie źle wykonana, modele mogą nie być budowane w poprawny sposób, a materiał budulcowy będzie gromadził się zaraz pod głowicą, psując ją i zapychając dyszę. Warto więc zostawić dokręcanie wszystkich elementów podstawy na później, kiedy będziemy zajmować się kalibracją urządzenia drukującego.

wzor

Do zamontowania podstawy potrzebne jest kilka nakrętek różnej wielkości, które zapewne zostaną dołączone do drukarki, pręty, nogi, uchwytów rolki oraz uchwytów silnika. Montaż drukarki 3D należy rozpocząć dopasowania nakrętek na pręty gwintowane oraz od nałożenia podkładek, które będą dopasowane swoim rozmiarem do nakrętki. Następnie końce prętów muszą zostać wsunięte do wnętrza otworów, które znajdują się w elementach drukowanych, takich jak nogi drukarki. Przed wsunięciem prętów warto pamiętać o nałożeniu zarówno uchwytów na rolki oraz uchwytów silnika, ponieważ po wsunięciu prętów nie będzie to możliwe. Warto pozostawić dokręcanie nakrętek uchwytów do momentu zamocowania filii aluminiowej w celu wprowadzenia ewentualnych poprawek.

Pręciki w drukarce

W większości drukarek pręciki lądują również w elementach drukowanych, takich jak przednie i tylne nogi drukarki. Pręty te różnią się wielkością i długością, jednakże w późniejszych etapach montażowych są one wyrównywane, aby zachować statyczność i sztywność podstawy. Dzięki początkowemu wykonaniu wszystkich powyższych czynności montażowych składanie pozostałych elementów drukarki nie sprawi już problemu. Po skonstruowaniu podstawy drukującej warto przejść do kalibracji, aby sprawdzić czy wszystko zostało poprawnie złożone.

Przy współpracy z http://www.3dcolors.pl/