Wszystko o 3D

Koncepcja nowego produktu 3D

kask

Dzisiejsze realia rynkowe wymagają od producentów ciągłego rozwoju, wprowadzania nowych rozwiązań, nowych kolekcji i linii produktów.

Koncepcja w 3D

Premiery szybko stają się przeżytkami a klienci od ulubionych marek oczekują nowości. Dotyczy to niemal każdej firmy oferującej produkty, od obuwia i garnków aż po sprzęt sportowy i samochody. Każdorazowo nowy produkt jest efektem ścierania się koncepcji zespołu ludzi oraz konfrontacji pomysłów z potrzebami rynku i kierunkiem rozwoju marki. W całym tym procesie ogromnym ułatwieniem jest zwerbalizowanie przyszłego produktu w formie koncepcyjnego wydruku trójwymiarowego.

Od momentu pojawienia się na rynku pierwszego modelu drukarki 3d, minęło już sporo czasu. Obecnie druki 3d w technologii laserowej, to niemalże standard. Nawet najlepszy projekt szczegółowo wykreślony na papierze, nie zastąpi formy trójwymiarowej, którą dokładnie można obejrzeć, dotknąć oraz sprawdzić np. aerodynamikę czy wyporność. Wydruki tego typu, umożliwia spiekanie sls na bazie polimerowych proszków i wiązki laserowej. Powstała w ten sposób forma, doskonale odzwierciedla założenia projektantów i daje możliwość skorygowania błędów, co za tym  idzie – ograniczenia ewentualnych kosztów poprawek na etapie produkcji.

Druk kasków w 3D

Wyobraźmy sobie producenta kasków motorowych, który planuje wprowadzenie do sprzedaży kolejnego modelu. Korzystając z laserowej metody jaką daje druk 3d, może on na etapie projektowania określić już efekt końcowy. Może poddać ten projekt pod dyskusję pokazując wydrukowany prototyp, może sprawdzić jego aerodynamikę i zaproponować przykładowy sposób wykończenia, chociażby kolorystykę. W przypadku tego typu produktów, wydruki trójwymiarowe są nieocenione. Przede wszystkim znacznie ograniczają możliwość popełnienia błędów konstrukcyjnych czy wypuszczenie na rynek produktu, który rynek może odrzucić. Każda marka chce ograniczyć takie ryzyko, stąd wydruki koncepcyjne są tanim i szybkim sposobem na weryfikację nowej linii produktów, jeszcze na etapie, gdzie wszystko można poprawić.