Wszystko o 3D

Metody druku 3D

logo

Druk 3D można przeprowadzić za pomocą dwóch metod. Ubytkowej i przyrostowej (addytywnej). Pierwsza polega na tym, że z dużego bloku materiału systematycznie usuwa się (poprzez szlifowanie, skrawanie, wiercenie itp.) jego kolejne warstwy. Druga polega na nakładaniu na siebie warstw materiału, z którego ostatecznie powstają przedmioty trójwymiarowe. Ze względu na to, że metoda przyrostowa wiąże się z mniejszymi stratami i większą precyzją, skupimy się tylko na niej.

Najpopularniejsze metody wytwarzania przyrostowego

Wytwarzanie addytywne powstało w latach 80-tych XX wieku. Od tego czasu stworzono wiele różnych metod. Najczęściej używane są:

  1. Technologia FDS (Fused Deposition Modeling) –  uznawana za pierwowzór wszystkich innych metod wytwarzania przyrostowego. Podgrzewana dysza wytłacza materiał (tworzywa sztuczne takie jak plastik), który nakładany jest na poprzednią warstwę. Następnie procedura się powtarza.
  2. Technologia SLA – to metoda, która została uznana za rewolucyjny krok w produkcji niskoseryjnej. W praktyce oznacza to, że ciekła żywica za pomocą wiązki laserowej poddawana jest polimeryzacji (fotoutwardzaniu). Użycie tej technologi pozwala stworzyć niezwykle precyzyjne obiekty, których nie można wykonać przy użyciu innych metod. Największą wadą jest toksyczny charakter żywicy przed jej utwardzeniem. 
  3. Technologia SLS (Selective Laser Sintering) – obok SLA najczęściej wykorzystywana metoda do szybkiego tworzenia obiektów trójwymiarowych. Metoda jest wybierana w głównej mierze ze względu na dużą wytrzymałość oraz niewielkie koszty materiału, który jest używany do druku 3D. Dodatkowo w porównaniu z innymi popularnymi metodami, urządzenie wykonuje pracę dużo szybciej.

reka

Którą metodę wybrać?

Ilość dostępnych metod druku 3D nie ułatwia podjęcia decyzji, której warto użyć. Każda z nich ma wady i zalety, w zależności od potrzeb. Technologia FDS jest idealna do prostych obiektów. SLA sprawdzi się świetnie w przypadku skomplikowanych projektów. Natomiast SLS pod względem jakości i kosztów jest najbardziej opłacalną technologią.

druk3d-4