Wszystko o 3D

Nowoczesne technologie

szkic

Każdego dnia jesteśmy zaskakiwani nowoczesnymi technologiami. Dotyczą one każdej dziedziny naszego życia. Szereg udogodnień, z których korzystamy każdego dnia nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Każde nowe urządzenie to nasza wygoda, odciążenie w jakiejś sferze naszego życia.

Technologie ułatwiają życie

Wszystkie technologie są tworzone z jedną ideą – aby coś można było wykonywać łatwiej, szybciej i taniej. Część z tych wynalazków ma ułatwić nam wykonywanie codziennych obowiązków czy to w pracy czy w domu, a część z nich służy dla naszej rozrywki. Wraz z biegiem czasu i postępem technologicznym zmieniają się nasze sposoby na spędzanie wolnych chwil. Ktoś by powiedział, że życie jest teraz zupełnie inne niż kiedyś, i wcale by się tym nie mylił, może jedynie tym, że nie kiedyś ale nawet kilka lat temu. Zmiany w technice i technologii postępują tak szybko, że ciężko być na czasie z tym wszystkim co nas otacza.

Samochody to już nie tylko środek transportu

Przemysł motoryzacyjny jest idealnym przykładem jak bardzo świat idzie do przodu. Dawniej samochody służyły jedynie przemieszczaniu z punktu A do punktu B. Z biegiem czasu zaczęto coraz bardziej przywiązywać uwagę do bezpieczeństwa, komfortu podróży. Projektanci skupili się na oryginalnych wyglądach aut, uwzględniających opory powietrza itp. Samochody zyskały nowe nadwozia, a ich wnętrza pełne były różnorodnych przycisków odpowiadających przeróżnym funkcjom. Obecne auta są nafaszerowane elektroniką od maski po klapę bagażnika. Różnorodne udogodnienia, wpływające zarówno na przyjemność z jazdy jak i bezpieczeństwo są na podstawowym wyposażeniu każdego sprzedawanego pojazdu. Cały czas trwają prace nad udoskonalaniem pojazdów autonomicznych, które do przemieszczania się nie potrzebują człowieka. Są one samodzielnymi urządzeniami, które człowiek jedynie musi uruchomić, bo cały proces jazdy odbywa się bez jego ingerencji.

reka

Drukarki 3D

Oprócz samodzielnych samochodów kolejnym urządzeniem, które zasługuje na szczególną uwagę są drukarki 3D. Coś co kiedyś wydawałoby się magią, teraz jest rzeczywistością. Urządzenia te są w stanie (dzięki odpowiednim materiałom zależnym od wymogów drukowanego przedmiotu) wydrukować praktycznie wszystko. Specjaliści zajmujący się drukiem 3D mogą zaprojektować każdy potrzebny przedmiot. Nie trzeba podkreślać jakie to ma znaczenie dla ludzi. Już teraz nie istnieje problem, że czegoś się już nie produkuje, wystarczy prototyp, albo parametry pożądanego przedmiotu aby móc go wydrukować w technologii 3D. Druk 3D jest cały czas na etapie ewolucji. Trwają prace nad tworzeniem coraz to nowszych produktów z zastosowaniem tej techniki. Podjęto już nawet próby wydruku produktów spożywczych. Istnieje pomysł również na stworzenie ogromnych drukarek 3D, które umożliwiłyby drukowanie całych domów, gdyż na razie istnieją jedynie tylko takie, które drukują gotowe elementy konstrukcji budynków. Ciekawą opcją jest także spiekanie selektywne.

Czy nowoczesne technologie są faktycznie takie świetne?

Wydawałoby się że tak, jednakże trzeba pamiętać, że wiele urządzeń zastępuje pracę ludzi, a to może skutkować wysokim bezrobociem w przyszłości.