Wszystko o 3D

Podstawowe różnice pomiędzy ABS i PLA

Jeśli zamierzamy zakupić niskobudżetową drukarkę 3d, stajemy przed wyborem pomiędzy dwoma najpopularniejszymi tworzywami sztucznymi używanymi w tego typu obróbce – PLA i ABS. Czym właściwie są te tworzywa? Co oznaczają owe tajemnicze skróty i co najważniejsze – który materiał okaże się lepiej dopasowany do naszych konkretnych potrzeb?

ABS

ABS to akronim od akrylonitrylo – butadieno – styren. Dokładne wyjaśnienie technologii produkcji wymagałoby zagłębienia się w kilka chemicznych zagadnień, które dla przeciętnego czytelnika mogłyby okazać się niezrozumiałe, dlatego poprzestaniemy na tym, że ABS powstaje na bazie ropy. Oznacza to, że podczas obróbki mogą wydzielać się szkodliwe opary, dotyczy to zarówno tradycyjnych metod produkcji jak i drukowania 3d. Z ABS robi się części do samochodów, elementy wykończenia mebli a także m. in. klocki Lego.

PLA

PLA, a więc poliaktyd (lub inaczej kwas mlekowy) jest polimerem powstającym na bazie naturalnych surowców, takich jak chociażby mączka kukurydziana. W porównaniu do ABS jest materiałem znacznie bardziej ekologicznym – zrobione z niego elementy są całkowicie biodegradowalne, a ich produkcji nie towarzyszą toksyczne opary ani nieprzyjemny zapach topionego plastiku. Materiał ten jest wykorzystywany np. do produkcji implantów i nici dentystycznych.

Drukowanie

Jeśli chodzi o sam proces drukowania, obydwa materiały wymagają innych warunków – ABS topnieje w temperaturze 230 – 270 stopni C, natomiast PLA da się obrabiać już w 190 – 220 stopniach. Jeśli zdecydowaliśmy się na ABS, będziemy potrzebowali podgrzewanego stołu roboczego, przy PLA nie jest on niezbędny. Różnica będzie również dotyczyła pomieszczenia, w jakim drukarka ma pracować – w przypadku ABS niezbędna będzie dobra wentylacja, aby obsługujący drukarkę pracownicy nie byli narażeni na toksyczne obawy. Przy PLA wentylacja również jest potrzebna, nie musimy jednak przykładać do niej aż tak dużej wagi.

Właściwości fizyczne

Obydwa materiały mają plusy i minusy. PLA jest tworzywem znacznie mniej kurczliwym, a to oznacza, że może posłużyć do drukowania elementów mających spore gabaryty. ABS natomiast znacznie lepiej nadaje się do elementów o skomplikowanym kształcie, które podczas drukowania będą potrzebowały licznych podpór. ABS już po obróbce jest również znacznie bardziej odporny na czynniki termiczne – jeśli element, który zamierzamy wydrukować, ma być w przyszłości wystawiony na działanie temperatury powyżej 60 stopni C, to PLA niestety kompletnie zawiedzie. Tworzywo to natomiast wyprzedza ABS jeśli chodzi o niektóre właściwości wizualne – pozwala na uzyskanie gładszej powierzchni i bardziej nasyconych kolorów.

Przechowywanie

Drukarki pracujące na obydwu omawianych tworzywach sztucznych, mają jedną wspólną właściwość – muszą być trzymane z daleka od wilgoci. Jeśli jednak już zdarzy nam się zawilgocenie drukarki, to mniejszy problem będziemy mięli z ABS – urządzenie wystarczy dokładnie wysuszyć z użyciem gorącego powietrza, po czym jakość wydruków powinna wrócić do normy. W przypadku PLA wygląda to znacznie gorzej – nawet po dokładnym wysuszeniu zawilgocenie będzie odbijało się na jakości wydruku. Wynika to z tego, że materiał ten łatwiej wchodzi w złożone reakcje chemiczne z wodą, w związku z tym może stać się bezużyteczny czy nawet zapchać dyszę, co skończy się wizytą w serwisie.