Wszystko o 3D

Trudne początki, czyli od czego rozpocząć drukowanie w formacie 3D?

drukarka3d

Sam proces drukowania w formacie 3D to dla wielu widok niesamowicie imponujący. Trudno się dziwić, że wiele młodych osób garnie się do owej dziedziny. Pasja ta nie należy do najtańszych, co nie zmienia faktu, że jest bardzo rozwijająca i satysfakcjonująca. Wiele osób rozpoczynających swą przygodę z drukiem 3D po kilku dniach, tygodniach, miesiącach walki zniechęca się. I tu właściwie po raz drugi nie ma czemu się dziwić, bowiem jest to proces skomplikowany, który wymaga sporej wiedzy i cierpliwości. Od czego najlepiej zacząć, żeby drukowanie w formacie 3D nie stanowiło przykrej czynności? Odpowiedź znajduje się w tekście poniżej.

1. Poznaj dokładnie wszystkie elementy.

Z drukowaniem jest trochę jak z jazdą autem. Oczywiście – można jeździć wiele lat nie znając podstawowego układu silnika, jednakże w najmniej oczekiwanym momencie auto ulegnie awarii, która skutecznie zniechęci nas do dalszego korzystania z pojazdu. Podobnie jest z drukowaniem w formacie 3D, jednak w tym przypadku nieznajomość podstawowych elementów drukarki oraz oprogramowania może doprowadzić do straty czasu oraz pieniędzy. Materiały nie należą do najtańszych, a sama eksploatacja urządzenia również wiąże się z kosztami. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zaznajomienie się z podstawowymi częściami urządzenia oraz ich rolą.

2. Na początku korzystaj z gotowych projektów.

Aby nie zniechęcić się do drukowania 3D, warto rozpocząć od samego jego procesu pomijając kreowanie projektu, które jest jednym z najtrudniejszych elementów, wyjaśnia Marek Miśniakiewicz. W Internecie roi się od prostych, darmowych i gotowych projektów, które pozwolą dokładnie poznać działanie urządzenia. Ponadto warto rozłożyć ów projekt na czynniki pierwsze, by poznać jego elementy składowe oraz sposób kreacji danego modelu. Następnie przy użyciu prostych programów dla początkujących oraz aplikacji wspomagających można rozpocząć zabawę w projektanta.

3. Nie przepłacaj za materiały.

Sam zakup drukarki 3D to już spore koszta, dlatego na samym początku swej przygody warto szukać oszczędności. Pierwsze próby drukowania w formacie 3D mogą spalić się w przysłowiowych przedbiegach, a materiał nie należy do najtańszych. W tej sytuacji warto skrupulatnie przeanalizować ewentualne koszta wliczając w to nieudane próby i inwestować w początkowej fazie w budżetowe substytuty, których nieodwracalna strata nie będzie aż tak bolesna. Na rynku istnieje wiele ofert opiewających w tanie zamienniki oryginalnych materiałów które z zaczem przy metodzie prób i błędów można zamienić na materiały profesjonalne.

4. Poszerzaj horyzonty.

Przed rozpoczęciem działań warto skonsultować się ze specjalistą w zakresie owej technologii, lub zwyczajnie poprosić o pomoc kogoś, kto miał do czynienia z takim urządzeniem. W ostateczności alternatywnym rozwiązaniem może być oglądanie filmów instruktażowych dla początkujących, bądź czytanie artykułów im dedykowanych. W tej kwestii liczy się cierpliwość, bo jak mówi stare porzekadło – Nie od razu model wydrukowano…