Wszystko o 3D

Ty też możesz drukować w trójwymiarze

Większości z nas drukarki 3d kojarzą się ze sprzętem wysoko wyspecjalizowanym i co za tym idzie – piekielnie drogim. Owszem, urządzenia dla profesjonalistów, z których korzystają duże zakłady produkcyjne, kosztują często o wiele za dużo aby przeciętny Kowalski mógł sobie na nie pozwolić. Na rynku znajdziemy jednak również drukarki budżetowe, których z powodzeniem możemy używać nawet w domu.

Rozmiar

Kupując drukarkę 3d zazwyczaj chcemy, aby była jak największa tak, aby dało się z jej pomocą tworzyć wydruki jak największego formatu. Jest to, oczywiście, logiczne, jednak jednocześnie należy pamiętać o tym, że w przypadku urządzeń budżetowych ich producenci zawsze na czymś oszczędzają, drukarka nie będzie więc prezentowała takiej jakości jak te wykorzystywane w przemyśle. Im większa budżetowa drukarka i im większy format wydruku tym większa szansa, że w trakcie procesu coś pójdzie nie tak. Jeśli chodzi o pierwszą drukarkę – znacznie lepiej będzie postawić na niewielkie urządzenie, tak, aby nauczyć się podstaw i móc trochę poeksperymentować, nie obciążając zanadto swojego budżetu.

Tworzywo

Użytkownicy – amatorzy raczej nie powinni sięgać po drukarki pracujące w metalu czy ceramice, ponieważ ich obsługa jest trudniejsza i bardziej kłopotliwa, nie wspominając już o tym, że maszyny te są po prostu droższe. Urządzenia budżetowe to zazwyczaj drukarki na tworzywa sztuczne, przy czym najpopularniejsze są tu dwie substancje: PLA i ABS. PLA to materiał, który topnieje już w temperaturze ok. 180 – 210 st. C, co oznacza, że praca z nim jest względnie bezpieczna. PLA powstaje na bazie naturalnych półproduktów, takich jak mąka kukurydziana i nie wydziela podczas obróbki toksycznych oparów. Opary takie wydziela natomiast ABS, który powstaje na bazie ropy naftowej. Oznacza to, że jeśli zamierzamy kupić drukarkę na ABS, to będzie jej trzeba zapewnić odpowiednio wentylowane pomieszczenie, w przeciwnym razie możemy się zatruć podczas standardowej obsługi. ABS ma jednak również liczne plusy, m.in. wydruki z tego tworzywa po ostygnięciu są znacznie bardziej trwałe, co więcej materiał ten lepiej nadaje się do produkcji przedmiotów o skomplikowanej geometrii, gdzie niezbędne jest używanie dużej ilości podpór.

Nauka

Jeśli chcemy zająć się drukowaniem 3d, to powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Zanim zaczniemy używać urządzenia czekają nas długie godziny nauki – nie wystarczy przeczytać instrukcję obsługi (choć to oczywiście bardzo ważne), trzeba jeszcze będzie opanować odpowiednie oprogramowanie (Auto Cad) i poćwiczyć trochę wyobraźnię przestrzenną. Co więcej – nastawmy się na to, że pierwsze wydruki niekoniecznie będą wyglądały tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty o złożonych kształtach zaplanowanie całej operacji wymaga doświadczenia, a tego nie zdobędziemy inaczej niż po prostu eksperymentując. Na szczęście proces nauki jest nie tylko długi i męczący, ale również daje mnóstwo satysfakcji. Drukowanie 3d to niełatwe wyzwanie, jednak na pewno warto je podjąć.

Do czego może przydać nam się drukarka 3d? Dzięki niej możemy np. dorobić dowolny element wykończenia mebli, wykonać ozdobną figurkę, lub model samolotu do samodzielnego montażu. Możliwości są ogromne i właściwie ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Im więcej będziemy wiedzieć i im więcej zdobędziemy doświadczenia, tym lepsze będą nasze wydruki.