Wszystko o 3D

Użyteczność druku 3d – przykłady

Współcześnie posiadanie drukarki 3d nie jest już niczym niezwykłym – takimi urządzeniami dysponują nie tylko wysoko wyspecjalizowane zakłady produkcyjne i warsztaty, ale również zwykłe gospodarstwa domowe, w których jeden (lub więcej) z mieszkańców jest zapalonym majsterkowiczem. Zwolennicy tradycyjnych metod produkcji uważają, że drukowanie 3d to przejściowa moda, natomiast posiadacze drukarek – że to urządzenie, dzięki któremu technologia posunęła się naprzód o całe dziesięciolecia. W jakich sytuacjach drukarka 3d może okazać się przydatna?

Uszkodzony element wykończenia

Elementy z tworzywa sztucznego niestety są w pewnym stopniu narażone na mechaniczne uszkodzenia, zwłaszcza w domach, w których mieszkają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Nie zawsze da się dokupić pojedynczą rączkę do drzwi w szafie, lub narożnik, który został zniszczony. Z jednej strony – przy tak niewielkim uszkodzeniu trudno wyobrazić sobie zakup nowych mebli, z drugiej – zniszczenie nigdy nie wygląda dobrze i bez wątpienia denerwuje domowników. Rozwiązaniem może być właśnie użycie drukarki 3d, oczywiście pod warunkiem, że użytkownik ma trochę doświadczenia w jej obsługiwaniu i potrafi stworzyć przekonujący projekt w programie Auto Cad.

Elementy mechanizmów

Coraz częściej drukarki 3d wykorzystują również warsztaty motoryzacyjne, zwłaszcza te, które zajmują się samochodami nietypowymi lub zabytkowymi. Zdarza się, że części oryginalnie instalowane w niektórych modelach dawno przestały być produkowane i jedynym sposobem na to, aby przywrócić autu życie jest wytworzenie danej części od nowa. Jeśli operator drukarki i mechanik naprawdę znają się na rzeczy, to efekt będzie znacznie lepszy niż użycie zamiennika. Części samochodowe mają to do siebie, że nie działają niezależnie od pozostałych układów, więc element, który wydaje się pasować, może w przyszłości okazać się przyczyną kolejnych awarii.

Ozdoby

Wydruków 3d używa się również w charakterze ozdób. Dotyczy to wydruków z dowolnego tworzywa – zarówno z ABS, PLA, materiałów ceramicznych jak i metalu. Drukarki 3d pozwalają osiągnąć precyzję praktycznie niedostępną dla odlewu czy wykonania ręcznego, co oznacza, że za pomocą odpowiedniej maszyny jesteśmy w stanie wykonać nawet najbardziej misterny wzór. Właściwość ta jest doceniana nie tylko przez projektantów wnętrz lub ubrań, którzy bardzo często za pomocą drukarek 3d wykonują dodatki, ale również przez artystów, którzy dzięki nim są w stanie zrealizować nawet najbardziej śmiałe wizje.

Medycyna

Jednym z obszarów, który obficie czerpie z dobrodziejstw druku 3d jest medycyna. Za pomocą drukarek wykonuje się implanty, protezy, wszelkiego rodzaju aparaty korekcyjne itp. Drukarek używa się również do wykonywania specyficznych instrumentów, które trudno dostać na rynku. Co prawda w gabinetach lekarskich drukarek 3d póki co się nie spotyka, ale w zakładach, które wykonują ich wyposażenie, są już na porządku dziennym.

Drukowanie 3d daje ogromne możliwości, posiadacz dobrej jakości drukarki z wiedzą, wyobraźnią przestrzenną i dobrymi pomysłami jest w stanie dokonać rzeczy niesamowitych. Co ważne – urządzenia te są już obecnie dostępne niemal dla każdego, a nie tylko dla wyspecjalizowanych zakładów produkcyjnych. Na rynku znajdziemy również drukarki przeznaczone do domowych gospodarstw i amatorskich warsztatów.